RODZAJE I STYLE

W jakich stylach poszukujesz wzoru na tatuaż ?
 
Wzory tatuaży w przedziale stylu - Tribal (Tribal Tattoo)
Wzory tatuaży w przedziale stylu - Akwarela (Watercolor tattoo)
Wzory tatuaży w przedziale stylu - Stippling
Wzory tatuaży w przedziale stylu - Trash Polka
Wzory tatuaży w przedziale stylu - Photoshop
Wzory tatuaży w przedziale stylu - Script
Wzory tatuaży w przedziale stylu - Abstrakcyjny (Abstract tattoo)
Wzory tatuaży w przedziale stylu - Surrealistyczny
Wzory tatuaży w przedziale stylu - Portrety
Wzory tatuaży w przedziale stylu - Czarno-szary (Black and grey)
Wzory tatuaży w przedziale stylu - Gothic (Goth, Got)
Wzory tatuaży w przedziale stylu - Subtelny (Fineline)
Wzory tatuaży w przedziale stylu - Realistyczny (Realistic)
Wzory tatuaży w przedziale stylu - Cartoon
Wzory tatuaży w przedziale stylu - Na życzenie (Custom)
Wzory tatuaży w przedziale stylu - Cienka linia (Fine Line)
Wzory tatuaży w przedziale stylu - Haida
Wzory tatuaży w przedziale stylu - Biomechanika (biomechanic tattoo)
Wzory tatuaży w przedziale stylu - Tatuaż japoński (Oriental japanesse)
Wzory tatuaży w przedziale stylu - Graffiti - (replika graffiti na skórze)
Wzory tatuaży w przedziale stylu - Old School (American Traditional)
Wzory tatuaży w przedziale stylu - Tradycyjny (Traditional)
Poniżej przedstawione są opisy styli tatuaży.
 
Tatuaż i jego style   
 
W dzisiejszych czasach powstaje coraz więcej nowych stylów tatuaży, techniki wykorzystywane w ówczesnym tatuatorstwie często nawiązują do starożytnych kultur, sztuki czy malarstwa.
 
Style tatuaży
 
 
* Tribal (Tribal Tattoo) - są to bardzo specyficzne, odważne tatuaże wykonane czarnym tuszem, tak zwane tatuaże plemienne.
Ten rodzaj sztuki został zapoczątkowany tysiące lat temu i wywodzi się z wielu kultur amerykańskich plemion Indian, służył jako symbol władzy i autorytetu.  
W czasach starożytnych u Indian z Ameryki miał reprezentować przede wszystkim formę identyfikacji danego plemienia, kulturę, ochronę oraz wierę w duchy. 
 
 
* Stippling - jest to jeden z najbardziej skomplikowanych stylów tatuażu, polegający na tworzeniu wzorów składających się z malutkich kropek.
Skomplikowane obrazy przedstawiają geometryczne wzory, dekoracyjne symbole, filigranowe koronki, obrazy religijne lub zwierzęta.
Tatuażysta wykonujący tego typu tatuaże musi być zarazem bardzo cierpliwy jak i utalentowany, ponieważ umieszczenie każdej kropki w odpowiednim miejscu wymaga perfekcjonizmu.
 
 
* Trash Polka - wzory tatuaży tworzone na komputerze, niejednokrotnie z wykorzystaniem cyfrowej obróbki obrazu oraz nowoczesnych technik.
Twórcze połączenie realizmu z napisami, wzorami graffiti, fantastycznymi portretami i mocnym cieniowaniem, przekłada się na wyjątkowy wygląd tych nowoczesnych prac.
Podstawowym kolorem tych tatuaży jest czarny z dodatkiem jednego koloru, jakim jest czerwony, rzadziej stosowane są inne barwy jako dodatek do podstawowego koloru czarnego.
Przepiękne wzornictwo oraz realistyczność prac sprawiają, że styl Trash Polka staje się być trendy.
 
 
* Photoshop -  nowoczesny i  innowacyjny styl, który przypomina abstrakcyjne obrazy wykonane w Photoshopie i jak sama nazwa wskazuje ,projekty wykonuje się za pomocą programów graficznych, w tym przypadku inspiracją do tworzenia pierwszych wzorów był Photoshop.
Styl przypomina warianty ilustracji i rysunku połączonych z malarstwem, w projektach można zauważyć wykorzystanie kolażu.
Photoshop w niczym nie nawiązuje do nowoczesnych wzorów tatuaży, a zapoczątkował go artysta pochodzący z południowej Francji.
 
 
* Script - jest zdecydowanie najbardziej popularnym stylem projektowania tatuażu, który przedstawia daty, cytaty, slogany, anagramy lub sentencje.
Najczęściej jest to tatuaż Indywidualnie, zaprojektowany przez tatuatora.
Niekiedy projekty są wykonywane dzięki wykorzystaniu dostępnych czcionek systemowych.
 
 
* Abstrakcyjny (Abstract tattoo) - Jest to nowoczesny styl sztuki tatuażu i nie nosi żadnych śladów jakiegokolwiek odniesienia do czegokolwiek, nie nawiązuje do żadnego tematu.Tatuaż często przedstawiany jako  absurdalny, bezsensowny i nierzeczywisty.
 
 
* Surrealistyczny - styl nawiązujący swoją techniką twórczą trochę do fantastyki, niejednokrotnie może być nieco sarkastyczny. Przedstawia wyciągane z podświadomości ludzkiej obrazy absurdalnych stworzeń czy nierealnych tworów.
Styl ten obejmuje wszystko, co jest dziwne i niezrozumiałe.
 
 
* Akwarela (Watercolor tattoo) - inspiracją do stworzenia nowego stylu tatuażu są techniki malarskie, które polegają na malowaniu rozcieńczonymi, kolorowymi pigmentami na porowatych papierach.
W tatuażach typu Akwarela, widać uwalnianie przez tatuatorów kreatywności, wyobraźni oraz genialne wykorzystanie technik, pozwalających na uzyskanie efektów rozpływających się kolorów.
Ten abstrakcyjny styl, raczej nie przewiduje używania konturów.
 
 
* Portrety - jak sama nazwa mówi jest to styl zdobienia ciała wizerunkami konkretnych osób. 
Tatuażysta wykonujący portrety musi być bardzo wykwalifikowany w swojej dziedzinie, aby móc idealnie przekazać podobiznę, wydobyć ze zdjęcia szczegóły rysów twarzy danej osoby, by móc przelać - odzwierciedlić dany obraz na skórze innej osoby w postaci tatuażu. 
Nie wystarczy tu tylko wiedza odnośnie technik tatuowania - artysta musi mieć dużą wyobraźnię, talent i wysoki poziom umiejętności.
 
 
* Czarno-szary (Black and grey) - jak sama nazwa wskazuje, tatuaż wykonuje się tylko w odcieniach czarnym i szarym.
Niejednokrotnie w tatuażach czarno - szarych używa się białego tuszu do wygładzania ostrych przejść pomiędzy odcieniami.
 
 
* Gothic (Goth, Got) - styl powstał od subkultury gotyckiej
Jednym z głównych wyznaczników tatuaży gotyckich są horrory, które cechują charakterystyczne średniowieczne wzory takie jak: krzyże, gorsety, gargulce, różańce, anioły, róże, nietoperze, wróżki, smoki, demony czy wampiry
Styl wzorów tej sztuki, wydaje się być niekiedy fantastyczny i nawiązywać do mitologii.Podstawowymi kolorami tych tatuaży są kolory czarny i czerwony.
 
 
* Subtelny (Fineline) - praca zawierająca często bardzo wiele szczegółów, misterna. Bardzo delikatne kontury.
 
 
* Realistyczny (Realistic) -  charakteryzuje się atrakcyjnością wizualną i polega na przedstawianiu rzeczywistych portretów, scen z życia, krajobrazów, zwierząt, niejednokrotnie fantastyki w formie trójwymiarowej.
 
 
* Cartoon - w dzisiejszych czasach tatuaż inspirowany kreskówkami z kultowych lat 90-tych, przedstawiajacy Cartonowe postacie takie jak : zabawny i kapryśny Diabeł Tasmański (Tasmanian Devil), Kaczor Daffy (Daffy Duck), Prosiak Porky (Porky Pig), Kanarek Tweety (Tweety Bird), czy niezapomniany Królik Bugs (Bugs Bunny).
 
 
* Na życzenie (Custom) - tatuaż projektowany na specjalne, indywidualne zlecenie w oparciu o specyfikacje wymagań danego klienta.
 
 
* Cienka linia (Fine Line) - jest to jeden z nowszych stylów i jest osiągalny dzięki ulepszeniom wprowadzonym w nowszych typach maszynek do tatuażu, lepszych farbach oraz ulepszonym igłom.
Tatuatorzy są dziś w stanie uzuskać więcej szczegółów i efektów specjalnych, a ich prace mają za zadanie osiągnąć delikatniejszy wygląd.
 
 
* Haida - starożytny styl  etnicznych, rdzennych Amerykanów  charakteryzujący się wykonaniem zwierząt, ptaków i totemów z tribali.
Wzory Haida są popularne na całym świecie, zawsze wykonywane w dwuch kolorach - czerwonym i czarnym. Wzory Haida bardzo często przedstawiają uwięzione zwierzęta (jedno w drugim).
Nadmienię tutaj , że jest to Mój ulubiony styl w projektowaniu.
 
 
* Biomechanika (biomechanic tattoo) - styl przedstawiony jako forma sztuki, która łączy ludzi z elementami maszyn. Powstał dosyć niedawno, ale szybko zdobył swoją popularność  i duże grono zwolenników.
Jest dziś uważany za najbardziej efektowny  styl, zaraz po tatuażach realistycznych.
Biomechaniczne tatuaże są bardzo realistyczne i sprawiają  wrażenia trójwymiarowego bio - robota.
Skóra często wydaje się być rozerwana i widać wkomponowane pomiędzy ścięgna i kości, elementy mechaniczne jak np. śruby, podkładki, siłowniki, koła zębate, wały, tuleje, rury, dźwignie, sprzęgła, łożyska, nity, linki, elementy mocowań czy też różnego rodzaju zawiasy.
 
 
* Tatuaż japoński (Oriental japanesse) - są to tatuaże, które przywędrowały ze starożytnej Japonii, gdzie w dawnych czasach nawiązywały do jej kultur, obecnie ewoluowały do ​​postaci sztuki współczesnej tatuaży.
przykładami tych tatuaży być kolorowa ryba Koi, japoński smok czy też kwiat wiśni. 
 
 
* Tatuaż Yakuza -  jest to rodzaj stylu tatuowania całego ciała z uwzględnieniem najdrobniejszych szczegółów. Wiele z tych tatuaży przedstawia fascynujące, ponadczasowe, misternie wykonane historie, nawiązujące tematycznie do czasów starożytnej Japonii.
Sama nazwa  yakuza wywodzi się od tradycyjnej japońskiej gry karcianej zwanej Hanafuda.
 
 
* Maori -  jest jedynym i niepowtarzalnym stylem w swoim rodzaju.
Poprzez wplatane w tribale, ażurowe, misternie wykonane wzory, inspirowane na sztuce i kulturze tatuażu Maorysów zyskują coraz to większe uznanie na całym świecie.
Maorysi wywodzą się z Nowej Zelandii, a ich tatuaże są formą sztuki, która swoje początki miała we wschodniej Polinezji. 
Swoje tatuaże uważają za bardzo święte, a wytatuowane całe twarze mają być symbolem władzy, prestiżu oraz statusu społecznego.
 
 
* Tatuaż Celtycki (Celtic) -  jest to styl, który przedstawia wiele postaci skomplikowanych węzłów - spirale, krzyże, supły nieskończoności oraz form zwierzęcych.
Ponadczasowe piękno i różnorodność tych wzorów spowodowała, że stały się bardzo popularne i idealnie wpasowują się w sztukę tatuażu.
Celtowie byli indoeuropejską grupą ludzi, żyli w plemionach i zajmowali terytorium całej Europy Zachodniej, a ich historia sięga aż II wieku pne.
 
 
* Graffiti - (replika graffiti na skórze) reprezentuje radykalnie nowoczesną sztukę tatuaży, naśladując sztukę malowania ulicy.
 
 
* Białe Tatuaże (White tattoo) - wykonywane przez wykwalifikowanych tatuatorów specjalnym białym tuszem i przy wykorzystaniu promieni UV wyglądają bardzo efektownie. 
 
 
* Neo tradycyjny - styl ten oparty jest na  tradycyjnych wzorach, pojawił się już  w 1980 roku i odnosi się do stylów tatuaży, które są kolorowe, jasne i śmiałe.
Współczesne i fantastyczne projekty wzorów tatuażu, łączą wiele różnych stylów w jeden nowoczesny obraz. 
Styl Neo tradycyjny różni się od starego stylu Old School w tym, że zawiera więcej skomplikowanych elementów, nowoczesnego cieniowania, oraz wykorzystywania odcieni ze znacznie szerszej palety kolorystycznej.
Nowa szkoła kieruje się odejściem od tradycjonalizmu, zawiera wszystkie unikalne wzory, niestandardowe pomysły we wzornictwie oraz operuje nowymi technikami w oparciu o coraz bardziej nowoczesne sprzęty i osiągnięcia w branży tatuatorskiej.
 
 
* Old School (American Traditional) -  nazywane tradycyjnym tatuażem.
W pierwszych latach powstania szkoły Old School - tatuaże były nieakceptowane przez środowisko. W miarę upływu czasu jednak to się zmieniło i dziś tatuaże starej szkoły zyskują na swojej popularności.
Cechuje je niewielka ilość szczegółów, pogrubione czarno - niebieskie kontury oraz wypełnienia kolorami: niebieskimi, zielonymi, żółtymi i czerwonymi.
Przeważnie są to statki, kotwice, syreny, serca, jaskółki, orły, róże, sztylety oraz szarfy i w większości wzory te nawiązują do tematów morskich.  
 
 
* Cover Up - polega na pokryciu starego tatuażu nowym projektem.
Ważne jest umiejętne zastosowanie odpowiedniej techniki, poprzez zaprojektowanie nowego wzoru i użycia właściwych kolorów w procesie pokrywania tak, aby stary tatuaż nie wynurzał się spod nowego.
Niekiedy stosuje się rozjaśnianie tatuażu przed jego pokryciem.
 
 
Rodzaje tatuaży
 
 
* Tradycyjny (Traditional) -  tatuaże te obejmują wszystkie wymienione style.
 
 
* Tatuaż tymczasowy - ze względu na fakt, że nie można przewidzieć zachowania się tatuażu wykonanego w taki sposób, po pewnym czasie, zwłaszcza - przez płytsze rozmieszczenie barwnika pod skórą, która staje się niestabilna, nie zaleca się tego rozwiązania. Zazwyczaj w procesie zaniku barwnika - wzór "topi się" w nieatrakcyjny sposób. Często, po jakimś czasie pozostaje na skórze w postaci plam, nie znika całkowicie. 
 
 
* Tatuaż z henny - nie ma czegoś takiego jak tatuaż z henny - jest to malowanie ciała. Tatuaż istnieje tylko wtedy, gdy barwnik jest wprowadzany pod powierzchnią skóry. 
 
 
* Tatuaż wykonywany w solarium - składa się z maleńkich naklejek, a potem umieszcza na ciele przed opalaniem. W rezultacie uzyskujemy niewielki ślad w jaśniejszym kolorze od naszej opalenizny - jak w przypadku tatuażu z henny.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
style tatuaży  wzory tatuaży stippling  surrealistyczny  rodzaje i style tatuaży  haida  biomechanika  tribal  biotatuaż