Jak należy dbać o tatuaż
Jak zadbać o Tatuaż
Bardzo często zdarza się, że nowy tatuaż jest zaczerwieniony lub widać lekki stan zapalny i jest to oczywiste pod warunkiem, że takie zaczerwienienie nie trwa zbyt długo.
Jeśli objawy podrażnienia utrzymują się ponad 4 dni, skontaktuj się tatuatorem, żeby mógł ocenić stan gojenia się tatuażu i w razie potrzeby dać Ci dalsze zalecenia, zawierające wskazówki odnośnie dalszego dbania o tatuaż.
W czasie pierwszych dni możesz trochę gorzej się czuć, temperatura ciała może być wyższa niż zwykle, ale nie panikuj, bo to normalne i Twoje ciało po prostu chce się bronić.
Nowo wykonany tatuaż zawsze na początku gojenia będzie się sączył, płyn może być przezroczysty lub lekko zabarwiony tak samo jak tatuaż. Jest to normalne zjawisko i nie oznacza, że z Twoim tatuażem dzieje się coś niedobrego.
Twoje ciało samo wie, jak się leczyć,Ty tylko wspomagasz je w trakcie tego procesu leczenia. Możesz wspomóc świeży tatuaż okładając go lodem umieszczonym w sterylnym, foliowym woreczku.
Pamiętaj aby świeżo wykonany tatuaż był zawsze lekko wilgotny, ponieważ doprowadzenie do wyschnięcia może skutkowac tworzeniem się grubej warstwy strupów i spowolnieniem procesu gojenia.
Twój tatuażysta zaleci Ci smarowanie tatuażu maścią, być może będzie to Bepanthen. Dekspantenol zawarty w Bepanthenie jest bardzo dobrze wchłaniany przez skórę i metabolizowany do kwasu pantotenowego (witamina B5), który jest niezbędny do prawidłowej czynności nabłonka i skóry. Preparat działa łagodząco i przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie i chroni skórę przed nadmiernym działaniem wilgoci, zwiększa elastyczność i nawilżenie skóry.
Bardzo dobrą maścią jest też Aquaphor (preparat z górnej półki) który reguluje nadmierne wysuszanie skóry poprzez wspieranie procesu gojenia i pielęgnacji.
Efektywnie skraca czas gojenia i tworzy tarczę ochronną na skórze, dzięki czemu wilgoć zostaje zablokowana.
Nigdy nie nakładaj maści zbyt wiele, bo tatuaż nie będzie mógł oddychać. Należy nanieść małą warstwę, wklepując ją, tak aby widać było lekkie błyszczenie.
Najważniejszą rzeczą jest utrzymanie gojącej się skóry w czystości.
Należy obowiązkowo umyć ręce, nawet gdy na pierwszy rzut oka wydają się być czyste, bakterie, jakie mogą znajdować się na dłoniach, chociaż niewidoczne potrafią spowodować duże problemy podczas gojenia się tatuażu i w konsekwencji doprowadzić do jego uszkodzenia.
Używając bezzapachowego, mydła antybakteryjnego oraz nasączonych wodą ręczników papierowych przemywamy tatuaż, tak aby zebrać ze skóry wszystko, co nazbierało się w przeciągu dnia {osocze ,z którego powstają strupki, kurz i inne zanieczyszczenia ) Po umyciu tatuażu pozwól mu wyschnąć, bez używania ręczników papierowych - po czym należy go przesmarować.
Czynności te powtarzamy 3 razy dziennie. Zabieg należy wykonywać przez ok. 10 dni.
Przy odpowiednim dbaniu proces gojenia tatuażu jest praktycznie niezauważalny.
W ciągu kilku dni do ok tygodnia, cienka warstwa skóry zacznie się łuszczyć i odpadać płatami z całego tatuażu, takie obieranie się naskórka jest całkowicie normalne.
Nie wolno samemu zdrapywać strupków!!!
Odzież może być ważnym czynnikiem w procesie leczenia, w zależności od tego, gdzie masz tatuaż, trzeba będzie nosić luźne ubrania. Nie wolno zatrzeć skóry w trakcie całego procesu, jaki towarzyszy gojeniu się tatuażu, nie drapać, ponieważ Twój tatuaż jest nadal bardzo delikatny i narażony na wszystkie czynniki zewnętrzne.
Nie moczyć tatuażu przez okres 2 tygodni od momentu wykonania. Podczas kąpieli pod prysznicem należy starać się aby tatuowane miejsce nie miało kontaktu z wodą i dużą ilością mydlin.
Przez co najmniej 2 tygodnie nie należy korzystać z solarium lub wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, ponieważ promienie UV uszkadzają naskórek, a kolory w tatuażu bledną.
Gdy przebywasz na słońcu należy używać kremów z filtrami o najwyższej ochronie przed promieniowaniem UV.
Na czas gojenia powinniśmy zaniechać intensywnych treningów lub innej aktywności fizycznej, gdyż nadmierny pot i podrażnienia wydłużają procedury lecznicza tatuażu.
Nie nadużywaj w tym czasie alkoholu.
Zadbaj o to, by tatuaż miał jak najmniej kontaktów z czymkolwiek!
Tatuaż goi się przeciętnie ok 3 tygodni, i po tym czasie można dokonywać ewentualnych poprawek.
Ponowny, proces gojenia zależy od rodzaju skóry i jest znacznie krótszy.
Większość osób popełnia spore błędy, kiedy zaczynają przesadzić z myciem i smarowaniem lub zaprzestają systematycznie przeprowadzać zalecane zabiegi. Zawijamy folią tylko w razie potrzeby, ponieważ pod folią skóra nie ma możliwości oddychania, a płyny surowicze przedostają się z powrotem do gojącego się tatuażu, co może doprowadzić do zakażeń.
Folia tworzy barierę pomiędzy powietrzem a skórą, a to powoduje, że tatuaż pozostaje zbyt mokry i może zacząć się zaparzać.
Są to doskonałe i niezbędne warunki do rozwoju bakterii i doprowadzenia do powstania infekcji.
Pamiętaj, Twój tatuaż musi oddychać!!!
W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowych reakcji skórnych lub jeśli obszar wytatuowany pozostaje zaczerwieniony, niezwłocznie udaj się do tatuażysty.